Ľan si ma získal

Unavená prácou na ľanovej kolekcii som premýšľala, ako začať písať svoj prvý blog. Začal sa písať sám – pubertálnou hádkou s trinásťročnou dcérou a rozliatym pohárom farebnej vody pod stolom s umeleckým výtvorom sedemročnej dcéry. Pomiešané farby na stene, pomiešané myšlienky v mojej hlave: „Vydržím. Rovnováha. Rešpekt.“ Pretože:

ŽENA A ĽAN - POTREBUJÚ LÁSKAVÚ STAROSTLIVOSŤ

Keď viete, ako s nimi zaobchádzať, budete si užívať vzájomnú priazeň.

Ľanové textílie sú výnimočne skromné a naozaj zásadové. Vždy si dôsledne pozrite a dodržiavajte „ich pravidlá hry“ zo štítkov o údržbe. Vystačia si s bežným pracím prostriedkom bez bielidiel. Ak im chcete ulahodiť, doprajte im šetrné ekologické pracie prípravky a neponúkajte im aviváž. Aviváž sa všeobecne neodporúča pri čisto prírodných materiáloch. Jej tukový základ obaľuje vlákna a materiál sa stáva mäkší a jemnejší. Časom sa však tuk usádza a nabaľuje na vlákna, tkanina oťažie a „vädne“.

Väčšina štítkov na ľanovom oblečení, s ktorými som sa stretla, udáva teplotu prania 40 °C. Vo výnimočných prípadoch pri bielom ľane nájdete 60 °C.  Výraznejšie farebné odevy perte radšej na 30 °C .

Ľan ľahko absorbuje farbivá z iných textílií. Zároveň pri kontakte s inými materiálmi farbu stráca. Preto vždy perte vaše ľanové oblečenie s podobnými farbami.  Mokré vlákna sú po vypraní veľmi krehké a mohli by sa ľahko polámať. Pri odstreďovaní preto zvoľte nízke otáčky. Ľan určite nežmýkajte ručne!

Úplný tip-top level perfektnej starostlivosti, ku ktorému som sa v mojej domácnosti ešte nedopracovala, je pranie ľanového oblečenia v špeciálnom ľanovom vaku. Maximálne tým zachováte jeho farbu a lesk.

Ľan znesie aj mierne sušenie v sušičke, nadmerná teplota by mohla vlákna poškodiť.

Ja veľmi rada žehlím. Radosť zo žehlenia dennodenne prežívam pri mojej práci módnej dizajnérky. Ak mám náhodou čas, svoje ľanové veci žehlím len kým sú nové. Ak si ten čas naozaj nájdem, v neožehlených ľanových šatách si dám radšej kávu s kamoškou. Najefektívnejšie vyžehlíte ešte vlhký alebo vodou pokropený ľan na vysokej teplote. Farebné ľanové odevy žehlite vždy z rubovej strany, vyhnete sa tak tvorbe neželaných leskov na povrchu.

Pranie a nosenie ľan zmäkčuje a zvýrazňuje jeho jedinečný charakter. Keď je už ľan príjemne „zanosený“, stačí oblečenie po vytiahnutí z práčky iba poriadne vytriasť, zavesiť na vhodný vešiak a ponarovnávať. Viem, že ľan veľmi rýchlo uschne. Ja však chcem všetko ešte rýchlejšie, preto moje obľúbené ľanové kúsky z nedočkavosti často dosuším na sebe.

Ľanu sa žiada voľnosť a čerstvý vzduch, na svoju príležitosť najradšej čaká na ramienku v otvorenej šatníkovej skrini.

Tip: Na cesty si svoj obľúbený ľanový outfit zoberte zrolovaný v kufri.

 

 

ŽENA  A ĽAN – MAJÚ PRÁVO NA SVOJE SLABOSTI

Napriek túžbam a domnienkam nie sme dokonalí.

Ľan je pokrčený a mne sa páči. Nový ľan sa krčí najviac, no časom - nosením a praním zmäkne, krčenie sa stáva, rovnomerné a krásne podčiarkuje jeho charakter. Ľahko ho rozoznáte na prvý pohľad, pôsobí stroho, chladne, trošku nedbalo a pritom krehko a vznešene. Vždy sa ho chcem dotknúť, aby som sa presvedčila, že je to on. A možno skôr chcem cítiť a počuť to slabučké vŕzganie nerovnomernej štruktúry medzi prstami.

Aj mne sa to stáva. Niekedy v zhone alebo nedbalosti  pri praní ignorujem údržbové štítky. Neštastná vítam zrážanlivosť. Všetky prírodné materiály sa zrážajú, väčšinou do dĺžky, niekedy aj do šírky. Dnešní výrobcovia látok často informujú o percente zrážanlivosti pri každom materiáli alebo ho vyzrážajú už počas výrobného procesu. V prípade ľanu sa môžete stretnúť so „stonewashed“ ľanom, ktorý sa špeciálne predpiera spolu s kameňmi, čím sa vlákno „stlčie“ a zmäkne. Tiež ste sa už možno stretli so „sanforizovaným“ – mechanicky vyzrážaným a mäkčeným ľanom. 

lanova sukna MINIMAL

ŽENA A ĽAN – PRISPÔSOBIA SA A CHRÁNIA

Na ľan sa môžem spoľahnúť za každých podmienok. V lete príjemne chladí a v zime pomáha udržať teplo pod ďalšími vrstvami. Vďaka dutej štruktúre vlákien je výborným izolantom, dokonale odvádza vlhkosť, dokáže absorbovať až trojnásobok svojej suchej váhy a cirkuluje vzduch okolo tela. Poskytuje aj ochranu proti UV žiareniu.

Vyznačuje sa antiseptickými vlastnosťami. Je prirodzene antibakteriálny - potláča rast baktérii, húb a plesní. V lekárskom prostredí sa využíva ľan na obväzy, plachty a plášte.

Ľan neelektrizuje - čím nepriťahuje prach. Dokonca odpudzuje účinok statickej elektriny na človeka a niekoľkonásobne znižuje účinok radiácie.

Ľan nechutí moliam. Už počas pestovania rastlina funguje ako prirodzený repelent, neláka mušky a iný hmyz, nepotrebuje špeciálne postreky. Pri výrobe a spracovaní ľanovej tkaniny sa nepoužívajú chemické procesy, ľanová látka je netoxická a nespôsobuje podráždenie kože a slizníc.

Je hypoalergénny.

 

ŽENA A ĽAN – SYMBOL SILY A ODOLNOSTI

Ľan ma rozprávkovo fascinuje. Svojou prapodstatou a poslaním je po celé tisícročia stabilnou súčasťou našej existencie. Ľan nesie v sebe neuveriteľnú silu a odolnosť, dokáže vydržať veľkú záťaž a odolávať opotrebeniu bez toho, aby sa žmolkoval.

Už Babylončania tkali prvé ľanové látky a obchodovali s ľanovým plátnom, samotná technológia spracovania sa od tých dôb nijako výrazne nezmenila. Egypťania sa stali známymi pre svoje majstrovstvo v spracovaní ľanu. Vďaka vhodnému podnebiu egyptskej púšte sa v hrobkách faraónov zachovali početné ľanové obväzy, šatstvo a úžitkové textílie. Ľan sa postupne rozšíril do Európy, v horúcom stredomorskom podnebí bol ideálnym priedušným materiálom, v chladnejších oblastiach bol vítaný ako izolant, ktorý sa nosil pod vlneným oblečením v zime.

„Lingerie“ – francúzske slovo odvodené od slova „ľan“, predstavuje súhrnný názov pre akúkoľvek spodnú bielizeň. Predtým sa však používalo striktne iba pre ľanovú bielizeň.

 

ŽENA A ĽAN – UDRŽIAVAJÚ ŽIVOTNÚ ROVNOVÁHU

Ľan je žičlivý, celý by sa rozdal. Ľan je nenáročný, najohľaduplnejší textil k životnému prostrediu a ľudskému telu.Už samotná rastlina prospieva pôde tým, že jej korene dodávajú dusík a vyžaduje minimum pesticídov a hnojív. Pestovanie ľanu spotrebuje oveľa menej vody ako bavlna, v ideálnych podmienkach iba 3 % vody potrebnej na pestovanie bavlny. Ľan je udržateľná plodina – celá rastlina sa využíva na výrobu ľanu, oleja, papiera či krmiva pre zvieratá.

V čase rastúcich klimatických obáv je ľan ekologickou alternatívou. Je biologicky odbúrateľný, v priebehu niekoľkých mesiacov sa  dokáže prirodzene rozložiť v zemi bez akýchkoľvek syntetických materiálov a mikroplastov.

Žena, ako aj ľan, je stelesnením krásy, prispôsobivosti a ochrany. Ich čistota je nadčasová a prináša do našich životov harmóniu.

 lanove pole, zdroj: worldlinen.com

Stojím si za svojou prácou. Ako módna dizajnérka cítim veľkú zodpovednosť voči svojim zákazníkom aj voči celej spoločnosti a životu. Starostlivo vyberám tie najlepšie materiály a dodávateľov. Látky vopred testujem, vyrábam vzorky detailov, aby som zistila, či v danom materiáli správne fungujú. Pred samotným šitím látku vyperiem podľa údržbových symbolov, s istotou tak viem, že zákazníka materiál po správnej údržbe nesklame. Vytrvalosť na ceste za kvalitou vedie ku spokojným klientom.

Ten najlepší ľan, aký sa mi dostal do rúk je od Lenky z Milena Organic. Mám rada, keď ľudia robia svoju prácu poctivo, s porozumením a nadšením. Z množstva ľanov od rôznych výrobcov vybrala ľan, ktorý je naozaj príjemný, mäkký, hladký, dostatočne husto tkaný a ja ho najradšej používam. Ľan si zaslúži zvýrazniť jeho vznešenosť a čistotu v mojich dizajnoch. Moja tvorba a ľan je ideálna nadčasová kombinácia do moderného kapsulového šatníka.

 

ĽAN JE LÁSKA, KTORÁ SI VÁS ZÍSKA A VYDRŽÍ.

 

Zdroje:

https://www.milenaorganic.sk/

https://pyneandsmith.com/blogs/news/why-invest-in-a-linen-dress

https://wildlinens.com/blogs/news/8-fascinating-linen-fabric-facts

https://www.fler.cz/magazin/zamereno-na-len

https://rarita.sk/blog/povedzme-si-o-lane